Maqedonia

E njohur zyrtarisht si Republika e Maqedonisë, është një vend ballkanik i vendosur në Evropën Juglindore. Vendi fitoi pavarësinë në vitin 1991 duke u shkëputur nga Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë. Maqedonia kufizohet me Serbinë dhe Kosovën në veri, Shqipërinë në perëndim, Greqinë në jug dhe Bullgarinë në lindje. Vendi, i cili u bë anëtar i Kombeve të Bashkuara në 1993, përjetoi një krizë emri me Greqinë. Për shkak të kësaj krize, Maqedonia; Ajo njihet nga Bashkimi Evropian, Këshilli i Evropës dhe NATO si Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë. 2 milionë njerëz jetojnë në vend, i cili ka një sipërfaqe prej 25,713 kilometra katrorë. Ekonomia e vendit, e cila kaloi periudha të vështira ekonomike pas largimit nga Jugosllavia, bazohet kryesisht në bujqësi. Megjithatë, vitet e fundit, industria ka filluar të zhvillohet në të gjithë vendin. Falë vendndodhjes së saj strategjike, Maqedonia gjatë historisë ka qenë pikë kalimi i qytetërimeve të ndryshme. Falë afërsisë me Mesdheun, ajo u ndikua edhe nga qytetërimet e krijuara këtu. Ajo qëndroi nën sundimin e Perandorisë Romake për një kohë të gjatë, si para Krishtit ashtu edhe më pas. Në periudhat e mëvonshme, në vendin, që ishte pjesë e Perandorisë Bizantine, hasen shpesh vepra nga periudha romake dhe bizantine. Pas Bizantit, Perandoria Osmane u bë shteti dominues në rajon për rreth 542 vjet. Sundimi i gjatë osman; Ajo ka lënë gjurmë në çdo aspekt të vendit, nga arti në jetën shoqërore, nga kuzhina në jetën kozmopolite.

Kryeqyteti, qytetet dhe rajonet e Maqedonisë

Maqedonia përbëhet nga rajone dhe komuna statistikore. Shkupi, Maqedonia Lindore, Maqedonia Verilindore, Pelagonia, Pollogu, Maqedonia Juglindore, Maqedonia Jugperëndimore dhe Vardari janë rajone statistikore. Më shumë se 500 mijë njerëz jetojnë në Shkup, kryeqytetin dhe qytetin më të populluar të vendit. Manastiri, Kumanova, Tetova, Prilepi, Gostivari dhe Ohri janë qytete të tjera të rëndësishme.

Ku është Maqedonia?

Maqedonia është një tokë që kufizohet me Malin e Zi në veriperëndim, Serbinë në veri, Bullgarinë në lindje, Greqinë në jug dhe Shqipërinë në perëndim. Vendi, me një sipërfaqe prej 25,713 kilometra katrorë, është i njohur për lumin Vardar dhe malet e tij që i kalojnë 2000 metra. Ka edhe liqenet e Ohrit, Prespës dhe Dojranit, të cilët ndodhen në kryqëzimet e Maqedonisë, Shqipërisë dhe Greqisë.

Kur të shkoni në Maqedoni?

Koha më e mirë për të vizituar Maqedoninë janë muajt e verës, kur temperaturat fillojnë të rriten. Muajt ​​e verës janë të nxehtë dhe pa shi. Temperatura mesatare në këtë stinë është 23 gradë, kurse në korrik, muaji më i nxehtë, temperaturat mund të arrijnë deri në 30 gradë. Mund t'ju duhet të vishni një triko në mbrëmjet e qershorit dhe gushtit. Dimrat në vend janë të gjatë dhe me borë. Nga qershori deri në mes të tetorit, temperaturat bëhen të përshtatshme për udhëtime. Periudhat më të përshtatshme për të vizituar bukuritë natyrore dhe vendet historike të vendit janë vera dhe vjeshta. Shiu është më i zakonshëm në pranverë dhe vjeshtë. Krahasuar me këto stinë, stinët e verës dhe dimrit kanë më pak reshje.

Kultura maqedonase

Maqedonia është një vend multikulturor ballkanik me diversitet etnik dhe fetar. Gjatë viteve kur në vend sundonin perandori të ndryshme, bashkë jetonin myslimanët dhe të krishterët, maqedonasit, shqiptarët dhe turqit. Megjithatë, me rënien e Perandorisë Osmane dhe Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë, diversiteti etnik dhe fetar shkaktoi probleme. Tensionet mes grupeve të pakicës shqiptare-myslimane dhe forcave maqedonase të sigurisë në 2011 dhe 2012 u shndërruan në konflikte. Do të ishte e dobishme për ata që udhëtojnë në Maqedoni të jenë të ndjeshëm kur flasin për strukturën etnike, politikën dhe ekonominë. Dallimet etnike manifestohen në zona të caktuara në vend. Lumi Vardar e ndan Shkupin në dysh; Në njërën anë të lumit jetojnë kryesisht shqiptarë dhe në anën tjetër turq e të krishterë. Për më tepër, Maqedonia është një vend i vogël dhe malor. Në rajone të ndryshme të këtij vendi të vogël vishen veshje të ndryshme tradicionale. Këto veshje tradicionale nuk vishen më në jetën e përditshme. Këto veshje mund t'i shihni gjatë festave lokale dhe ditëve të rëndësishme.

Kuzhina maqedonase

Kuzhina maqedonase përmban të gjitha shijet e gjeografisë ballkanike. Mund të shihen ndikime si nga kuzhina mesdhetare ashtu edhe nga shijet e Lindjes së Mesme. Një kulturë ushqimore ku perimet, zarzavatet dhe frutat përdoren me bollëk është mbizotëruese. Përveç kësaj, barishtet e freskëta të mbledhura nga malet përdoren gjithashtu në gatim. Përveç kësaj, qumështi dhe produktet e qumështit, verërat dhe pijet lokale si rakia gjithashtu konsumohen gjerësisht. Në kuzhinën maqedonase, e cila ka ngjashmëri të madhe me kuzhinën turke, emrat moussaka, burek, marjoram dhe turli tava nuk do të duken të panjohur. Përveç pastave me mish të grirë, spinaq dhe djathë, tzatziki është gjithashtu një pjatë e ngjashme me kuzhinën turke. Kebapçinja është emri që u jepet qebapëve. Ajvari është një salcë e bërë nga produkte të tilla si speci i kuq, speci djegës dhe hudhra dhe shpesh mund ta hasni në mëngjes. Sallata e quajtur Skopska sallatë është një sallatë e përbërë nga domate, tranguj, qepë dhe djathë feta. Pastrmajlija është një lloj pite e bërë duke përdorur pastrami të bëra nga mish derri ose dele. Tavce gravce është një nga gatimet më të njohura të Maqedonisë. Kjo pjatë, e bërë duke përdorur produkte të tilla si fasule, qepë, speca dhe domate, gjendet pothuajse në çdo restorant. Disa gatime të tjera të rëndësishme të vendit janë: Kompir manxha, kaçamak, mekici, pindjur, popara.

Dhurata për të blerë nga Maqedonia

Republika e Maqedonisë ofron shumë mundësi për adhuruesit e blerjeve me pazaret e saj historike osmane, tregjet dhe vendet moderne të blerjeve. Shkupi, Tetova, Ohri dhe Manastiri janë qytete të rëndësishme të njohura për pazaret dhe tregjet e tyre. Në këto pazare dhe markete mund të gjesh gjithçka, nga perimet e thata deri tek çanta dhe gota false të markave të famshme. Ohri, ku gjenden shumë dyqane bizhuterish, do të jetë adresa e duhur për dashamirët e perlave. Përveç kësaj, pikturat që pasqyrojnë pikturën ortodokse maqedonase mund të jenë gjithashtu opsione dhuratash që mund të tërheqin vëmendjen e vizitorëve.

Festivalet e Maqedonisë

Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Filmbërësve Vëllezërit Manaki Ai mbahet në qytetin e Bitovës, Maqedoni. Çmimet e kinemasë jepen në kujtim të vëllezërve Manaki, të cilët sollën kinemanë në Perandorinë Osmane dhe në gjeografinë ballkanike. Konkursi, i cili mbahet që nga viti 1979, zhvillohet çdo vit në shtator. Festivali Folklorik Ballkanik Festivali Folklorik Ballkanik filloi të mbahet në vitin 1962 në qytetin e Ohrit të Maqedonisë. Festivali është anëtar i Këshillit të UNESCO-s për Artin Folklor dhe Festivalet. Festivali, ku përfaqësohen grupe folklorike dhe artistë nga Ballkani dhe vendet fqinje, ka tërhequr deri më sot 42 mijë njerëz. Përveç garave vjetore të vallëzimit dhe këngës, festivali organizon gjithashtu ekspozita dhe seminare. Dasma e Galicnikut Është një ceremoni martesore tradicionale që zhvillohet çdo vit në korrik, në ditën e Shën Pjetrit. Ajo zhvillohet në fshatin Galicnik, i vendosur në ultësirë ​​në perëndim të vendit. Festohet si festë treditore. Çiftet që kërcejnë me kostume lokale, këndojnë këngë, hanë e pinë, vazhdojnë ta mbajnë gjallë ceremoninë me shekuj. Festivali i Verës së Ohrit Ai mbahet çdo vit nga data 12 korrik deri më 20 gusht në Ohër, Maqedoni. Ky festival, i cili filloi me koncertin në kishën e Shën Sofisë më 4 gusht 1961, priti muzikantët dhe koret më të rëndësishme të Evropës dhe botës. Ai ka pritur pjesëmarrës nga më shumë se 50 vende që nga viti 1961. Festivale të tjera në Maqedoni: Festivali Ndërkombëtar i Teatrit Antik, Karnaval i Strumicës, Interfest – Festivali i Muzikës Klasike, Festivali i Jazz-it në Shkup.

Pushime / Pushime / Ditë të rëndësishme në Maqedoni

• Krishtlindja ortodokse (7 janar) • Dita e Punës (1 maj) • Pashkët (1-2 maj) • Festa e edukatorëve sllavë (24 maj) • Fitër Bajrami (5 korrik) • Dita e Republikës (2 gusht) • Dita e Pavarësisë (8 shtator) • Festa e Kryengritjes Popullore (11 tetor) • Dita e Luftës për Revolucionin Maqedonas (23-24 tetor) • Festa e Shën Klementit të Ohrit (8 dhjetor)

Klima dhe moti në Maqedoni

Në Maqedoni vërehen lloje të ndryshme klimatike në pjesë të ndryshme të vendit. Ndonëse ndodhet midis detit Egje dhe detit Adriatik, ndikimi i detit nuk ndihet shumë në të gjithë vendin sepse është i rrethuar nga vargmalet malore. Klima mesdhetare është dominante në Gjevgjeli, Strumicë, Valandova, Dojran dhe Radovish, ku ndodhen qytetet Vardar dhe Strumçan. Demir Kapi dhe Gevgeli janë rajonet që përjetojnë temperaturat më të larta. Në këto rajone, veçanërisht në korrik-gusht, termometrat arrijnë 40 gradë. Në zonat malore të vendit mbizotëron një klimë kontinentale. Në këto rajone, ka dallime të mëdha të temperaturës midis ditës dhe natës. Gjatë muajve të verës, temperatura është rreth 30 gradë gjatë ditës dhe mund të bjerë nën 20 gradë gjatë natës. Malet Baba në jugperëndim të Maqedonisë dhe malet e Sharit në veriperëndim janë gjithashtu rajone shumë të ftohta. Veç kësaj, efektet e valëve të motit të ftohtë të Ballkanit shihen edhe në Maqedoni. Këto valë të ftohta ulin edhe më shumë temperaturën e ajrit, sidomos gjatë muajve të dimrit. Valët e ajrit të ftohtë që vijnë mbi Rusi gjithashtu mund të ulin temperaturën e ajrit nën zero.

Një histori e shkurtër e Maqedonisë

Maqedonia ka një histori që daton që nga antikiteti. Sovraniteti i territorit të vendit u transferua nga Persianët tek Aleksandri i Madh, nga Aleksandri i Madh në Perandorinë Romake dhe në fund në Perandorinë Osmane. Rajoni, i cili qëndroi nën sundimin osman për 600 vjet, përbënte një pjesë të konsiderueshme të territorit të Rumelisë. Në shekullin e 20-të, Maqedonia, një nga vendet e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë, mundi të shpallte pavarësinë e saj vetëm në vitin 1991. Vendi mban ende gjurmët e strukturës së pasur kulturore, etnike dhe sociale të së kaluarës.

Ekonomia e Maqedonisë

Republika e Maqedonisë u përball me një kolaps të madh ekonomik pas rënies së Jugosllavisë. Vendi njihet si vendi më pak i zhvilluar ekonomikisht në mesin e shteteve të ish-Jugosllavisë. Ndonëse fitoi pavarësinë në vitin 1991, nuk mundi të vendoste një rend të ekuilibruar ekonomik për shkak të mungesës së infrastrukturës dhe embargos së Greqisë. Në vitet 2000, papunësia, shkalla e varfërisë dhe migrimi i jashtëm ishin ende në nivele të larta në vend.

Gjuhët që fliten në Maqedoni

Gjuha maqedonase, e cila i përket familjes së gjuhëve sllave të jugut, është gjuha zyrtare e vendit. Ngjashmëria e saj me bullgarishten është veçanërisht e habitshme. Në vend, gjuhët e pakicave, përveç maqedonishtes, fliten deri në 20%. Shqipja, turqishtja, rome, serbe dhe boshnjake janë kryesoret.

Rrugët e rekomanduara