Kroacia

E cilësuar si "perla e Adriatikut" nga poeti britanik Lord Bajron, Kroacia është në kryqëzimin e Evropës Qendrore, Ballkanit dhe Mesdheut. Vendi, me një sipërfaqe prej 56,594 kilometra katrorë, është i ndarë në më shumë se një mijë ishuj, si dhe në zonën e tij kontinentale. Vendi e fitoi lirinë më 8 tetor 1991, pas vitesh luftërash dhe pushtimesh. Në vend ka shumë parqe natyrore, ku mbizotëron një klimë kontinentale e ngrohtë dhe me shi. Dubrovniku është qyteti mesjetar i ruajtur më mirë në botë. Muret e qytetit të shekullit të 13-të, kishat barok dhe Muzeu Detar janë pamjet e qytetit që ia vlen të shihen.

Kur të shkoni në Kroaci?

Koha ideale për të udhëtuar në Kroaci është midis majit dhe qershorit dhe shtatorit, kur temperaturat janë të moderuara. Duke qenë se stina e dimrit është e ftohtë në pjesët e brendshme të vendit, pjesët bregdetare të vendit janë më të buta për shkak të ndikimit mesdhetar, kështu që rajoni që do të vizitoni është po aq i rëndësishëm sa stina që do të vizitoni. Është një faktor vendimtar kur të vizitoni Kroacinë. Sepse Dalmacia, në veçanti, ka muaj dimri më të butë se pjesa tjetër e vendit. Përveç kësaj, Kroacia pret shumë festivale, veçanërisht në qershor dhe tetor. Ju gjithashtu mund të vizitoni vendin gjatë kësaj periudhe, kur mbahen shumë festivale si kërcimi, filmi, opera dhe muzika klasike.

Kultura e Kroacisë

Duke marrë parasysh datën kur shpalli pavarësinë, është një vend që mund të konsiderohet i ri. Kroacia ka mbijetuar shumë luftëra dhe kriza ekonomike në të kaluarën e saj. Prandaj, Kroacia Popullsia e moshuar është ende pak më tradicionale dhe konservatore. Personi i moshuar që është shumë i lidhur me kulturën e tij Krahasuar me popullsinë e saj, popullsia e re e Kroacisë është shumë më fleksibël dhe më elastike. është mirëkuptimi. Sidomos në një vend ku popullsia mbi 65 vjeç nuk flet anglisht, të rinjtë Pothuajse e gjithë popullata flet anglisht mjaft rrjedhshëm. Gjëja më e rëndësishme në Kroaci është të thuash "faleminderit". Kjo Nëse dikush ju lë rrugën gjatë vozitjes në zonat rurale në Kroaci, e cila është shumë e ndjeshme për këtë çështje, – gjë që ata e bëjnë shpesh – sigurohuni që t'i tundni me dorë dhe t'i falënderoni nga timoni. sepse kjo Në Kroaci, është po aq e natyrshme sa shtrëngimi i duarve.

Kuzhina kroate

Kroacia ka zhvilluar një kuzhinë unike ku shijet e kulturave të ndryshme ndërthuren me ndikimin e shumë ngjarjeve sociale dhe politike që kanë ndodhur në territorin e saj që nga e kaluara e saj. Edhe pse ka një klimë kontinentale në rajonet e brendshme, karakteristikat klimatike mesdhetare janë të dukshme në brigjet dhe çdo rajon ka shije të ndryshme që bien në sy në kuzhinën kroate. Për këtë arsye, ndërsa në zonat bregdetare përdoren shpesh ushqimet e detit, vaji i ullirit dhe hudhra specifike për kuzhinën romake, mesdhetare dhe greke; Pjatat me mish dhe perime, të cilat janë gjithashtu të zakonshme në kuzhinën hungareze, austriake dhe turke, janë të zakonshme në brendësi. Një nga ushqimet që duhet të provoni padyshim kur shkoni në Kroaci është kulani ose kulaneva, salçiçet e bëra nga përzierja e shumë erëzave dhe llojeve të mishit. Përveç kësaj, kërpudhat, mishi i kafshëve të egra dhe djathi janë ndër përbërësit e domosdoshëm për kroatët, të cilët kombinojnë lloje të ndryshme mishi me erëza dhe salca të veçanta në zierjen e tyre të quajtur çobanaca. Në Kroaci, ku ka shumë lloje djathi, djathi më i njohur është djathi i tymosur i quajtur skripavac. Shumë kroatë pretendojnë se ullinjtë më të mirë në botë rriten në tokën e tyre. Kur të shkoni në Kroaci, sigurohuni që të kaloni në Istria dhe të shijoni ullinjtë e saj, nuk do të pendoheni. Për vajin e ullirit, adresa e duhur do të ishte Dalmacia. Do të hasni shumë lloje supash, veçanërisht në pjesët e brendshme të Kroacisë, ku shpesh do të hasni burek, i cili është i ngjashëm me mbështjellësin dhe brumin, të cilat janë të domosdoshme në kuzhinën turke. Kroatët preferojnë supë me patate në muajt e dimrit dhe janë gjithashtu të famshëm për biftekun dhe supat e pulave të përziera me perime. Kur të shkoni në rajonin e Dalmacisë, do të hasni shumë prodhime deti. Sigurohuni që të shijoni supat e peshkut të bëra duke përzier peshk të freskët nga deti Adriatik me vaj ulliri, oriz dhe hudhër. Përveç rizotos së tyre të zezë të përgatitur me sepje, pašticada që ata shërbejnë veçanërisht në raste tradicionale dhe dasma është ndër shijet që duhet të provoni. Kur të shkoni në Istria, do të hasni shumë kërpudha tuber të quajtur tartufi. Pariskiodrezak, i njohur edhe si schnitzel i Zagrebit, i gatuar me djathë, proshutë dhe mish derri, është një pjesë e pazëvendësueshme e kuzhinës kroate. Nuk është e lehtë të gjesh byrekun e dubrovackës, e cila i përket kuzhinës tradicionale kroate, por duhet ta provoni patjetër. Biskotat dhe ëmbëlsirat Paparenjaci, të cilat i piqnin duke përzier piper të zi dhe mjaltë në kushte lufte, janë ndër ëmbëlsirat më të konsumuara në Kremsini. Konsumimi i alkoolit është gjithashtu mjaft i zakonshëm në Kroaci. Birrat lokale të Kroacisë, e cila është ndër 15 vendet me konsumin më të madh të birrës në botë me 83.3 litra birrë në vit, përfshijnë birrat Pan, Karlovocka, Oznjsko dhe Tomislav (birrë e zezë). Më shumë se 140 milionë litra verë prodhohen në vend çdo vit. Ndërsa vera e kuqe prodhohet kryesisht me standarde italiane në rajonin e Istrias; Prodhimi i verës së bardhë është më i bollshëm në zonat e brendshme. Vera e tyre më e famshme e kuqe është Plavac Mali. Janë mjaft të njohura verërat e bardha të markës Malvazija, Tirasevina dhe Pasip. Meqë ra fjala, kur të shkoni në një restorant, do të pritet që të lini një bakshish midis 5 dhe 10 për qind. Meqenëse jeta e natës në Kroaci është shumë aktive, shumë furra lokale hapen në mëngjes. Nuk duhet harruar se uji i rrjetit është i pastër dhe i pijshëm në vendin ku konsumohet gjerësisht buka e freskët, brumërat dhe donutët me çokollatë.

Suvenire për të blerë nga Kroacia

Ka shumë lloje të opsioneve të suvenireve që mund t'i sillni tek të dashurit tuaj kur ktheheni nga Kroacia. Para së gjithash, në vendin ku zejtaria tradicionale është shumë e zhvilluar, veçanërisht sendet e qëndisjes dhe qepjes shiten gjerësisht. Mund të hasni produkte shumë origjinale të thurjes, veçanërisht në ishullin Pag.

Festivalet e Kroacisë

Në Kroaci mbahen shumë festivale, duke zbuluar vlerat dhe zakonet kulturore të vendit. Përveç kësaj, muajt e verës janë veçanërisht të gjallë në vend, i cili pret shumë festivale muzikore dhe kulturore dhe arti. Festivali Folklorik Ndërkombëtar i Zagrebit është një festival ku mblidhen shumë vende si Sllovakia, Republika Çeke, Turqia, Rusia dhe Ukraina. Festivali, me vallet dhe muzikën lokale kroate, u përhap në të gjithë qytetin. Moreska, e mbajtur në ishullin Korcula çdo vit më 14 korrik, merr frymëzimin e saj nga tregimet tradicionale popullore të Kroacisë. Festivali, i cili përfshin shfaqje kërcimi me shpata, simbolizon luftën e zhvilluar nga dy mbretër dhe ushtarët e tyre për gruan që duan. Festivali Veror i Dubrovnikut, një nga festivalet më të mëdha të korrikut dhe një nga më të vjetrit në Kroaci, bashkon muzikën, teatrin, kërcimin dhe artet interpretuese. Festivali i muzikës, që mbahet çdo vit në qershor, zhvillohet në Istria. Festivali, i cili pret shfaqje të DJ-ve në shkallë të gjerë, apelon kryesisht për një audiencë të re. Love System Festival, i mbajtur në maj, është një festival muzikor shtëpiak. Festivali 4-ditor i mbajtur në Petrçane ka një kapacitet prej rreth 1000 personash. Ahengje me varkë mbahen gjithashtu në kuadër të festivalit buzë detit, ku pjesëmarrësit qëndrojnë në shtëpi me pemë.

Pushimet / Pushimet / Ditë të rëndësishme në Kroaci

· Epifania (6 janar) · Pashkët (27 Mars) · Dita e Punës (1 maj) · Dita e festës katolike (26 maj) · Dita e Luftës Antifashiste (22 Qershor) · Dita e shtetësisë (25 qershor) · Dita e Falenderimeve (5 gusht) · Supozimi i Marisë në Parajsë (15 gusht) · Dita e Pavarësisë (8 tetor) · Dita e të Gjithë Shenjtorëve (1 Nëntor) · Krishtlindje (25 dhjetor)

Klima dhe moti në Kroaci

Edhe pse klima kontinentale mbizotëron në veri të Kroacisë, ndikimi i klimës malore vërehet teksa shkoni në brendësi të vendit. Futja e ajrit nga deti Adriatik bën që të vërehet edhe efekti klimatik mesdhetar. Në Kroaci, ku muajt e pranverës dhe të vjeshtës janë me temperatura mesatare, dimri është i ftohtë dhe me borë. Në vendin ku temperaturat zbresin deri në -10 gradë në dimër, temperatura mesatare e matur në verë është 39 gradë.

Një histori e shkurtër e Kroacisë

Kroacia, ku kolonitë greke krijuan koloni dhe ndërtuan rrugë në rajonin e Dalmacisë në shekullin e 6-të, ishte një rajon i pritur nga fiset sllave për një kohë dhe më pas iu bashkua territorit të Perandorisë Bizantine. Vendi, i cili iu nënshtrua pushtimeve hungareze, veneciane dhe austriake gjatë historisë, mbeti territor osman për një kohë të gjatë. Për këtë arsye, Kroacia, ku ndërthuren kulturat e Evropës Qendrore, Ballkanit dhe Mesdheut, Ndërsa Kroacia ishte pjesë e Jugosllavisë gjatë Luftës së Dytë Botërore, ajo u largua nga Jugosllavia më 25 qershor 1991 dhe shpalli pavarësinë e saj më 8 tetor 1991. Gjatë kësaj periudhe Gjermania ishte shteti i parë që njohu pavarësinë e vendit që luftoi kundër serbëve. Kroacia, e cila përjetoi një luftë civile që zgjati për 4 vjet pas shpalljes së pavarësisë së saj, u bashkua me Bashkimin Evropian në vitin 2013.

Ekonomia e Kroacisë

Sot, ekonomia e Kroacisë, e cila konsiderohet vendi më i zhvilluar i Evropës Qendrore me standardet e larta të jetesës, shkallën e shkrim-leximit dhe shpërndarjen homogjene të të ardhurave, bazohet në industrinë kimike dhe plastike, elektronikën, aluminin, letrën, tekstilin dhe turizmin. Vendi, i cili u kthye në një ekonomi tregu pas rënies së socializmit, u ndikua negativisht nga Lufta Kroate për Pavarësi midis viteve 1991-1992 dhe përjetoi një krizë ekonomike në 2007-2008. Megjithatë, vendi, i cili ka rritur ekonominë e tij me 4-5 për qind që atëherë, sot është ndër vendet me arsimin, shëndetin dhe cilësinë më të lartë të jetës. Turizmi, bujqësia, pylltaria dhe peshkimi janë ndër burimet e rëndësishme të të ardhurave në vend, i cili u bë anëtar i Bashkimit Evropian në vitin 2013. Kroacia, e vizituar nga afërsisht 14 milionë turistë në vit, është gjithashtu një nga 20 vendet më të njohura përsa i përket turizmit.

Feja dhe besimi në Kroaci

Nuk ka asnjë fe të pranuar zyrtarisht në Kroaci, ku krishterimi është i përhapur. Në vendin që ka edhe një nen për këtë në kushtetutën e tyre, është e përqendruar popullsia e lidhur me Kishën Katolike Romake. Në Kroaci, ku 80 për qind janë katolikë, 4 për qind janë ortodoksë.

Përfaqësitë e huaja turke në Kroaci

AMBASADA E ZAGREBIT
Adresa: MASARYKOVA 3/2 10000 ZAGREB KROATIA
Telefoni: 00 385 1 486 46 60 (Tabela) /46 80 /46 81 (Konsullata)
Faks: 00 385 1 486 46 70
embassy.zagreb@mfa.gov.tr
http://zagreb.be.mfa.gov.tr

Gjuhët e folura në Kroaci

Gjuha zyrtare e Kroacisë është kroatishtja. Përveç kësaj, ndërsa është e zakonshme që popullata e moshuar të flasë gjermanisht, popullata e re është veçanërisht e rrjedhshme në anglisht.

Rrugët e rekomanduara